[AI-1/2021] Aviation incident / zdarzenie lotnicze

Our database of aviation incidents / Baza danych incydentów lotniczych
Post Reply
Gru1975
Podpułkownik
Posts: 371
Joined: Wed Jul 04, 2012 10:27 am

[AI-1/2021] Aviation incident / zdarzenie lotnicze

Post by Gru1975 » Thu Mar 18, 2021 8:59 am

Data: 2021-03-17
Typ statku powietrznego: AV-8B/NA Harrier II
Uczestnicy: Gru, Ciupek
Uszkodzenia/ofiary: AV-8B BuNu 163876, pilot Ciupek status KIA

Opis zdarzenia:
W trakcie lotu pilot wypracował całe paliwo, pilot próbował dolecieć do rejonu niezabudowanego w celu wykonania katapultowania, niestety nie udał się tego osiągnąć. Manewrując do końca w celu uniknięcia zderzenia z budynkami pilot nie zdążył wykonać katapultowania status KIA.

Przyczyny:
Pilot wykonywał swój drugi lot na samolocie AV-8B. Ze uwagi na powstały na początku chaos oraz wprowadzone na hurra zmiany w obsadach i planach lotu nie pilot pozbawiony był pomocy i nadzoru przy uruchamianiu samolot. Na skutek tego nie wychwycono błędu polegającego na ustawieniu przełączników zrzutu paliwa w pozycję DUMP. Skutkowało to rozpoczęciem przez pilota lotu z niewystarczającą ilością paliwa do planowanego zadania. Wina za tę sytuacje spada na prowadzącego loty, czyli na mnie. Należy zwrócić również uwagę na błąd pilota polegający na braku kontroli stanu paliwa w czasie lotu.

Zalecenia:
1. Wymagać konsekwentnie od pilotów zapisów na misję. Pilot nie zapisany nie będzie dopuszczony do lotu.
2. Obsadę lotów ustalać tylko spośród pilotów zapisanych na misję.
3. Nie wprowadzać zmian w planach i obsadach lotu ad-hoc w kokpitach, szczególnie w czasie wykonywania lotów przez pilotów przechodzących szkolenie wstępne;
4. Wprowadzić do procedury PRE-START CHECK wymóg kontroli stanu paliwa i wody oraz położenia przełączników DUMP FUEL i DUMP H2O.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest